Borovnica (Vaccinium myrtillus), uspijeva u velikim šumama brdskog i planinskog područja. Lako se prepoznaje po ovalnim listovima kao i po okrugloj bobici, koja je prvo zelena, potom crvena i na kraju tamno ljubičasta.
Od plodova borovnice, koji se beru od lipnja do kolovoza, pripremaju se kolači, torte, džemovi, sokovi i vino.
Preporučuje se koristiti ne samo plodove borovnice, već i njene listove i korijen. Čaj od lista borovnice pospješuju mokrenje, antiseptičan je i dobar za snižavanje razine šećera u krvi. Također je djelotvoran protiv kašlja, povraćanja i proljeva. U vanjskoj primjeni ovaj čaj je dobar za liječenje infekcija usta i gornjih dišnih putova, kao i kod kožnih bolesti, čireva i opeklina. Korijenje služi za dezinfekciju rana i njihovo brže zarastanje.
Plodovi borovnice imaju vrijedne osobine. Njihov sok je bogat karotinom, te poboljšava vid. Istraživanja su pokazala da su borovnice odlične i za mozak. Njihov ekstrakt poboljšava ravnotežu, koordinaciju i pamćenje, čak i u slučajevima Alzhajmerove bolesti.
Borovnice, osim toga, djeluju i osvježavajuće. Antidijabetična svojstva plodova su dragocjena, a antiseptična i digestivna svojstva naročito dolaze do izražaja kod crijevnih viroza, osobito kod djece. Sok od plodova borovnice također pospješuje mokrenje i dezinfekciju mokraćnog sustava. U vanjskoj primjeni služi za ispiranje usta, za upale desni i anginu, te pospješuje liječenje prehlade.
Mnogima je ipak najvažnije to što su borovnice ukusne. Ove izrazito mirisne namirnice mogu se konzumirati same ili se od njih mogu napraviti ukusne poslastice. Jedino na što trebate obratiti pozornost je da ih perete tek pred jelo ili korištenje, jer će se u suprotnom na plodovima pojaviti plijesan.
Dakle, glavne značajke borovnice su:
- snižava razinu šećera u krvi
- djeluje protuupalno
- prirodni diuretik
- domaći lijek za proljev
- inhibira rast bakterija.
Zdravstvene prednosti borovnica dolaze uglavnom od visoke razine antocijana, za kojega se ustanovilo da je jedan od najmoćnijih antioksidanata.
Alzheimerova bolest
Borovnice štite mozak od oksidativnog stresa, poboljšavaju učenje, koncentraciju i obrađivanje informacija. Konzumiranje borovnica će vam dati energiju i pospješiti kognitivne funkcije, i to na zdrav način, za razliku od stimulansa.
Infekcije urinarnog trakta
Sok od borovnica ima nevjerojatnu moć pročišćavanja urinarnog trakta. Također može ukloniti bakteriju Escherichiu coli. Zaštitit će stanice urinarnog trakta i pojačat će njihovu otpornost na infekcije.
Rak
Elaginska kiselina u borovnicama ima antikancerogeno djelovanje koje može usporiti rast i širenje stanica raka, a neka istraživanja su pokazala da može odigrati važnu ulogu kod liječenja raka.
Kolesterol
Topiva vlakna će smanjiti razinu lošeg (LDL) kolesterola, a antioksidativna svojstva borovnica će spriječiti oksidaciju kolesterola, zbog koje može doći do nakupljanja plaka na stjenkama krvnih žila.
Zatvor
Borovnice sadrže vlakna koja će potaknuti rad crijeva.
Proljev
Escherichia coli je čest uzročnik proljeva, a antocijan će uspješno ukloniti ovu bakteriju. Borovnice su naročito učinkovite kada je uzrok proljeva zatrovanje nekom hranom.
Upala
Moćno antioksidativno i protuupalno djelovanje borovnica će pomoći u borbi protiv upala kao što su osteoartritis i giht.
Začepljenje dišnog sustava
Borovnice će potaknuti cirkulaciju i širenje krvnih žila, što će pružiti trenutno olakšanje od začepljenje nosa i otežanog disanja.
Vid
Osim što poboljšavaju vid, borovnice će smanjiti rizik od nastanka bolesti očiju uzrokovanih starenjem kao što je makularna degeneracija.
RECEPTI
Čaj: Na jednu litru vrele vode stavite pregršt osušenih ili svježih listova borovnice i ostavite da stoji deset minuta. Piju se tri do četiri šoljice dnevno. Još je djelotvorniji miješani čaj s dodatkom listova divlje jagode i kupine. Taj čaj je jedan od najboljih lijekova protiv šećerne bolesti.
Uvarak od listova (za vanjsku primjenu): stavite dvije pregršti svježih ili osušenih listova na litru vode (grgljanje, losioni, ispiranje).
Vino: Dvije pregršti plodova osušenih na vazduhu skuvajte u malo vode. Nakon 15 minuta dodajte pola litre crnog vina i kuvajte na laganoj vatri pet minuta. Preporučljivo je da popijete dvije do tri čaše dnevno.
Sladoled: Potrebno je 200 grama svježih ili zamrznutih borovnica, 100 grama šećera, sok i kora od pola limuna, te 300 grama kiselog vrhnja.
Oprane borovnice treba umutiti sa sokom od limuna i šećerom. Kad se šećer rastopi, doda se vrhnje i još kratko vrijeme muti.
Smjesu treba sipati u posudu za sladoled i staviti u zamrzivač da se stegne.
Važno upozorenje: Ako se mislite liječiti listom ove biljke, dobro bi bilo da se prije toga posavjetujete sa stručnom osobom iz branše, da ne bih došlo do nekih komplikacija.
Izvor: Prirodadaje.com